Určitě je dobré mít jasnou představu, jak váš vysněný dům bude vypadat, jaké bude mít uspořádání jednotlivých místností, zda bude patrový či přízemní, jaký bude mít venkovní vzhled a jak bude uvnitř vybavený, tak aby se vám pohodlně bydlelo.
Neméně důležité je ale promyslet to, co budete chtít realizovat s výstavbou domu, anebo časem po výstavbě. Tím máme na mysli, zda budete plánovat:
a mnoho dalšího.
Proto jsme pro vás přípravili zdarma sešit, který si můžete stáhnout a vytisknout a ve kterém si můžete poznamenat vše co bude chtít realizovat. Sešit si můžete stáhnout na tomto odkazu. |
Většinou jde jen o přípravu el. kabelu a jističe v rozvodné skříni v rodinném domě nebo přípravu vyvedení vodovodního vedení.
Důležité je také i typ oplocení, pokud plánujete vysoké a neprůhledné oplocení, bude nutní souhlas obce, souhlas stavebního úřadu a sousedů kvůli zastínění jejich pozemku.
Více a podrobněji se tímto tématem zabýváme na našem externím webu parcela na stavbu, kde i můžete stáhnou sešit se vším co byste měli promyslet nejen u samotné výstavby rodinného domu ale právě i kolem něj.
Seznam vašich požadavků je pak důležité předložit projektantovi, aby vše zapracoval do projektové dokumentace. Včetně oplocení, vyhnete se tak ohlášení stavby plotu, pokud již bude zahrnuto v projektové dokumentaci. Oplocení tak bude odsouhlaseno stavebním úřadem v rámci stavebního povolení na rodinný dům.
Každopádně nezapomeňte zohlednit regulativa pro výstavbu, abyste se nedostali do rozporu jak se samotnou výstavbou, tak i s povolenou zastavěnou plochou na parcele. Většinou to bývá 30 % z celkové výměry, ale to se může lišit.
Je opravdu důležité vše si v klidu ujasnit a zvážit. K většině plánovaných vizí postačí jen příprava, což jsou při samotné výstavbě minimální investice, které se však do budoucna vyplatí. Pozdější realizace bez předchozí přípravy může být o dost komplikovaná a finančně mnohem náročnější.